Tibetští mniši z kláštera Gaden - sypání a rozmetání mandaly
Tibetští mniši v Olomouci sypali mandalu

V prostorách chodeb Konviktu Univerzity Palackého se 15. března 2011 uskutečnilo slavnostní zahájení obřadu sypání pískové mandaly. Mandalu po čtyři dny tvořili mniši z kláštera Gaden. Akce byla součástí 10. ročníku Festivalu pro Tibet.
"Speciálně pro Olomouc vybrali mniši mandalu Buddhy soucitu. Na konci obřadu bude mandala rozmetána jako symbol pomíjivosti a písek z ní vysypán do řeky Moravy," vysvětlila za pořadatele Mgr. Karin Majerová z občanského sdružení M.O.S.T. Tak se také stalo v pátek 18. března.
Zahájení sypání mandaly se zúčastnil i primátor města Martin Novotný, který měl nad celým festivalem záštitu. "Jsem velice rád, že aktivity pro Tibet nekončí u symbolických gest, ale že se v našem městě koná také tento festival, jehož výtěžek poté poslouží dobré věci. A téma filozofie je mně osobně velmi blízké, proto mě to těší dvojnásob" uvedl primátor města při zahájení.
Festival pro Tibet v Olomouci trval měsíc a zahrnoval řadu akcí včetně promítání filmů, přednášek, koncertů a happeningu.